Hrad Strečno

Hrad Strečno

Strečiansky hrad je výborný výlet pre celú rodinu. Síce treba najprv prekonať zopár schodov(presne 151) ale trochu námahy stojí za to. Na hrade môžete vidieť rôzne archeologické predmety z okolia Žiliny  a tak tiež dobovú repliku hradu. Z hradnej veže je navyše nádherný výhľad na rieku váh aj na dedinu Strečno. K hradu sa viaže aj zopár zaujímavých príbehov, ktoré vedia sprievodcovia pútavo vyrozprávať. Hrad je výborne zrekonštruovaný, vďaka čomu sa môžete vcítiť do kože stredovekého človeka. Dúfam že sa vám toto miesto bude páčiť tak ako mne.

História

Prvá písomná zmienka pochádza z roku 1316. Hrad od začiatku slúžil ako ochranca mýtnej stanice, ktorá bola umiestnená pri brode na rieke Váh. Na hrade panoval Matúš Čák, Barbora Celjská, Pongrácovci, Ján Zápoľský a mnohý ďalší.  Na hrade sa vykonali renesančné a v polovici17. Storočia aj barokové úpravy. Rekonštrukcia hradu sa začala v roku 1974 a trvala 21 rokov. Hlavne kvôli finančnej  náročnósti. V súčasnosti sa v  interiéri hradu nachádza expozícia Považského múzea v Žiline.

Zaujímavosti

V roku 1994 sa na hrade natáčal americký film dračie srdce. Sídlila tu významná osobnosť slovenskej histórie Žofia Bosniakova. Zomrela ako 35 ročná, a 45 rokov po jej smrti bolo jej telo nájdene neporušené, aj keď nebola mumifikovaná, ani vopred balzamovaná. Preto si mnohí začali myslieť, že  bola svätica. Jej telo bolo vystavené v kostole v Tepličke nad Váhom. 1. apríla 2009 ju psychicky narušený muž zo Žiliny podpálil. V apríli 2012 boli na Strečnianskom hrade opäť uložené jej umelecky reštaurované pozostatky.

Užitočné informácie

Za prehliadku hradu sa platí vstupné:

Kategória                                                                  Cena

Dospelí                                                                              5 €

Študenti, deti (6 až 15 rokov)                                 3 €

Dôchodcovia                                                                  3 €

ZŤP                                                                                     3 €

Deti do 6 rokov                                                           zadarmo

Rodinné (2 dospelí + 2 deti od 6 do 15 rokov)   13 €

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *